Park linowy w Ślesinie – „Leśny Raj” – 1km

logoPark Linowy w Ślesinie jest to teren w lesie  przygotowany specjalnie  do zabawy na linach.
Korzystać z niego mogą dzieci (samodzielnie od 120 cm wzrostu), młodzież oraz dorośli. Posiada 61 różnorodnych przeszkód zlokalizowanych na trzech trasach o różnym poziomie trudności i wysokości, dzięki czemu każda osoba bez względu na stopień sprawności fizycznej będzie mogła przejść całą trasę.

Łuk triumfalny w Ślesinie – 2km

slesinObiekt  nazywany również przez mieszkańców „Bramą Napoleona” zbudowano w 1811 lub 1812 roku (wg tablicy informacyjnej) na cześć Napoleona Bonaparte, który miał wracać przez Ślesin po (jak zakładano) zwycięskiej  kampanii rosyjskiej
Inne źródła podają, że bramę sfinansował Walkanowski lub Walichnowski herbu Wieruszowa – dziedzic z pobliskich Piotrkowic – na cześć Księcia Warszawskiego Fryderyka Augusta. Budowla  składa się z głównej  półkolistej zamkniętej arkady, dwóch bocznych przejść dla pieszych, a nad całością góruje wizerunek orła.

Sanktuarium w Licheniu – 9km

lichenSanktuarium Maryjne w Licheniu to największy tego typu obiekt w Polsce i jednocześnie jeden z największych na świecie, jest również jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Sanktuarium Maryjne znane jest głównie ze słynącego łaskami obrazem Matki Bożej Licheńskiej

Doskonałym miejscem, gdzie można zobaczyć całą okolicę jest wieża licheńskiej bazyliki, spośród której rozciąga się widok na konińskie jeziora i elektrownie.

Muzeum Okręgowe w Koninie- Gosławicach – 13km

muzeumMuzeum Okręgowe w Koninie (dzielnica Gosławice),  znajduje  się w murach średniowiecznego zamku usytuowanego nad brzegiem jeziora Gosławickiego. Na całość kompleksu muzealnego składa się XIX w. spichlerz, skansen etnograficzny, dworek szlachecki oraz zbiór urządzeń górniczych.

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

zdjęcia: Andrzej Żaczek, Muzeum Okręgowe w Koninie

Klasztor Kamedułów w Bieniszewie – 20km

Zespół klasztorny Eremu Pięciu Męczenników znajduje się w samym środku kazimierskich lasów.  Bieniszewska pustelnia stanowi prawdziwy unikat w skali kraju, w Polsce bowiem istnieją tylko dwa czynne klasztory Kamedułów!

W każdą niedzielę o godz. 10:30 w bieniszewskiej pustelni odprawiana jest uroczysta Msza święta, w której mogą uczestniczyć wszyscy, w tym także kobiety.

Skansen w Mrówkach – 22km

mrowkiSkansen archeologiczny w Mrówkach to gródek stożkowaty” (XIII/XIVw.)  położony w lesie, otoczony bagnami i dodatkową fosą. Znajduje się tu  przede wszystkim wieża strażnicza (służąca jako platforma widokowa), która wraz z półziemianką otoczona palisadą i fosą tworzy prawdziwą średniowieczną fortyfikację obronną. Na całość składa się także most, brama, szałasy rybackie oraz drewniana kuźnia 22km

Skansen czynny jest od 1 kwietnia do 30 września, codziennie od 10:00 do 18:00.

Bilety w cenie: 2 i 3 zł.

zdjęcia: Andrzej Żaczek, Muzeum Okręgowe w Koninie

Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet „Mikroskala” w Koninie –24km

Park Makiet „Mikroskala” to miejsce, w którym znajduje się 30 różnych makiet o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym, przedstawiające historię Konina, Polski i Świata. Kilka makiet jest  interaktywna, gdzie to widz może spowodować, że poszczególne elementy makiet zostaną wprawione w ruch, bądź wydadzą dźwięk. Centrum Edukacji posiada także jedyne w Koninie kino 6D.

Ceny biletów od 15 (ulgowy) do 17 zł (normalny). Istnieje ponadto możliwość zakupu biletów grupowych i rodzinnych.

Romański słup drogowy – 25km

Romański słup drogowy z inskrypcją łacińską , ciągle jeszcze określany jako Słup Milowy. Jedna z głównych atrakcji turystycznych Konina. Ustawiony w 1151 w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza, uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce o wysokości 252 cm.

Klasztor w Lądzie – Zespół Dawnego Opactwa Cysterskiego – 45km

 Klasztor położony jest w samym środku Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, we wsi Ląd- 9 km na południe od Słupcy. Znajduje się tutaj jedyny w tej części Wielkopolski zespół dawnego opactwa cysterskiego, uznany za Pomnik Historii (status ten nadaje Prezydent RP), wzniesiony na przełomie XII i XIII w., obecnie zaliczany do jednego z najbardziej imponujących barokowych zespołów klasztornych w Wielkopolsce. Najbardziej wartościowym reliktem klasztoru jest oratorium św. Jakuba Apostoła (II poł. XIV w), którego freski należą do grupy najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecza w Polsce. Kościół i klasztor są siedzibą Zgromadzenia Salezjańskiego, działa tu także Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego.

Kopalnia soli w Kłodawie – 49km

kopalnia-soliMiasto Kłodawa znane jest przede wszystkim z wydobycia soli kamiennej. Od 2004 r. kopalnia udostępniła odwiedzającym Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną. Podpatrywanie pracy potężnych maszyn górniczych podczas spaceru wyeksploatowanymi komorami (o kubaturze hal sportowych), na długo pozostaje w pamięci każdego turysty. Ponadto każdy zwiedzający ma możliwość wysłuchania informacji o historii powstania złóż soli oraz jej codziennym zastosowaniu.

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Soli „KŁODAWA” S.A.